Przejdź do głównej zawartości

Powtórka z historii Zygmunt III Waza, podobnie jak jego wuj, poślubił dwie siostry i też Habsburżanki

Zygmunt III Waza
Owszem, Zygmunt III pochodził ze Szwecji, jego ojcem był Jan III Waza. Ba, powiem więcej, tak, to prawda, prowadził politykę pro-szwedzką, czym wpętał nas w wojnę, ale jednego nie można podważyć... I to jest fakt, był siostrzeńcem Zygmunta II Augusta - Jagiellona. I nie piszę tego po to, żeby po raz kolejny dowartościować nas Polaków, którzy od śmierci ostatniego Jagiellona na tronie polskim widzimy tylko chylenie się Rzeczpospolitej ku upadkowi.To jest akurat prawda. Zygmunta III zawsze ciągnęło do Szwecji, ba, nawet w latach 1592-1599 mieliśmy unię polsko-szwedzką, gdyż w tych latach syn Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki był królem obydwu tych państw. 
Chciałem jednak napisać o czymś innym, o tym, że zarówno Zygmunt II August, jak i jego siostrzeniec poślubili kobiety z tej samej dynastii - Habsburgów.

Nienawiść Bony do Habsburgów

Zygmunt II August
Elżbietę Habsburżankę jako kandydatkę na żonę wybrał Zygmuntowi Augustowi jego ojciec - Zygmunt Stary, bo Habsburżanka była córką Ferdynanda Habsburga i Anny Jagiellonki, córki Władysława Jagiellończyka, brata Zygmunta Starego, była zatem kuzynką Zygmunta Augusta, to samo pokrewieństwo łączyło ostatniego Jagiellona z jego trzecią żoną - Katarzyną Habsburżanką. 
Bona nie przepadała za Habsburgami, dlatego nie chciała dopuścić do małżeństwa Elżbiety z jej synem. Monarcha poślubił jednak kuzynkę, ale po tym, jak okazało się, że Elżbieta choruje na padaczkę, wyjechał na Litwę. Trzecią żoną Zygmunta Augusta była Katarzyna Habsburżanka, siostra Elżbiety. Z nią też wuj Zygmunta III Wazy nie miał dobrych stosunków... ani dzieci...

Powtórka z historii, ale z happy endem 

Zygmunt III Waza także poślubił dwie siostry z rodziny Habsburgów, a ich dziadkami byli rodzice żon Zygmunta II Augusta. Z pierwszą żoną miał kilkoro dzieci, ale wieku dorosłego dożył tylko Władysław IV Waza, a z drugą żoną - Konstancją miał trzech synów i dwie córki. Tylko Jan Kazimierz Waza zasiadał na polskim tronie, z którego jednak abdykował po potopie szwedzkim.

Zarówno Zygmunt III Waza jak i jego wuj poślubili Habsburżanki. Różnica pomiędzy tymi małżeństwami była zasadnicza. Podczas, gdy Zygmunt II August nie kochał swoich habsburskich żon i nie miał z nimi dzieci, to jego siostrzeniec stworzył szczęśliwe związki z Habsburżankami. Mało tego, że król ze szwedzkiej dynastii kochał swoje żony, to jeszcze obdarzyły go one potomstwem.

Przypadek tych dwóch spokrewnionych ze sobą monarchów pokazuje, że historia lubi się powtarzać. Dodajmy jeszcze, że zarówno syn Zygmunta i Bony, żeniąc się z Katarzyną Habsburżanką, jak i syn Katarzyny Jagiellonki i Jana III Wazy, żeniąc się z Konstancją, zostali posądzeni o kazirodztwo, gdyż poślubili siostry poprzednich żon. Taka to historia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polegać na kimś jak na Zawiszy

Jakiś czas temu rozpocząłem wątek związków frazeologicznych, które swoją etymologię mają w historii. Pisałem o lakonicznej odpowiedzi, czyli krótkiej. Dziś chciałbym kontynuować ten cykl i opowiedzieć o zwrocie polegać na kimś jak na Zawiszy. J

Przeniesienie siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy

Kraków był drugą, po Gnieźnie stolicą Polski. Z Gniezna do Krakowa stolicę przeniósł król Kazimierz Odnowiciel w roku 1041. Pierwszym królem koronowanym na Wawelu był Władysław Łokietek. Na uwagę zasługuje fakt, że wraz z przeniesieniem siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy koronacje królów Polski odbywały się nadal na Wawelu. Wyjątek stanowiła koronacja króla Stanisława Leszczyńskiego w roku 1705 i Stanisława Augusta Poniatowskiego w roku 1764.  18 marca 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę urzędowania królów polskich do Warszawy. Stolicą Polski nadal był Kraków i tam odbywały się koronacje wszystkich królów polskich (z wyjątkiem S. Leszczyńskiego i S.A. Poniatowskiego). Kraków pełnił rolę stolicy do roku 1795, czyli do III rozbioru Polski. Warszawa została ustanowiona stolicą Polski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach, w roku 1918. Dokonał tego Józef Piłsudski.

P.S. Taka ciekawostka, Zygmunt III Waza interesował się alchemią. Przeprowadzał…

Matka królów - krótka historia Katarzyny Medycejskiej

W historii wiele jest postaci, które wzbudzają szereg kontrowersji. Były w niej morderczynie, jak np. Elżbieta Batory. Możemy tu znaleźć także kobiety szalone, jak np. Joanna Kastylijska. Ja pokusiłem się dzisiaj o krótki opis Katarzyny Medycejskiej. Kobieta, której ambicją było to, aby wszystkie jej dzieci zasiadały na tronach Europy. Ta ambicja sprawiła, że sięgnęła po koronę polską dla swojego synka - Henryka Walezego, który naprawdę nazywał się Aleksander Edward, a podczas bierzmowania zmienił imię na Henryk nauczyciele historii przemilczeli ten fakt (przynajmniej w szkole, do której ja chodziłem).  Katarzyna Medycejska żyła w latach 1519 - 1589 i pochodziła z dynastii Medyceuszy, która wywodziła się z Włoch. Jej włoskie pochodzenie przejawiało się w sposobie rządzenia. Nie podobał jej się stosunek Francuzów do Włochów. Za jej panowania na dworze francuskim panował przepych oraz roiło się od intryg. W wieku 14 lat (wtedy to była norma) poślubiła Henryka II. Owocem tego związku by…