Powtórka z historii Zygmunt III Waza, podobnie jak jego wuj, poślubił dwie siostry i też Habsburżanki

Zygmunt III Waza
Owszem, Zygmunt III pochodził ze Szwecji, jego ojcem był Jan III Waza. Ba, powiem więcej, tak, to prawda, prowadził politykę pro-szwedzką, czym wpętał nas w wojnę, ale jednego nie można podważyć... I to jest fakt, był siostrzeńcem Zygmunta II Augusta - Jagiellona. I nie piszę tego po to, żeby po raz kolejny dowartościować nas Polaków, którzy od śmierci ostatniego Jagiellona na tronie polskim widzimy tylko chylenie się Rzeczpospolitej ku upadkowi.To jest akurat prawda. Zygmunta III zawsze ciągnęło do Szwecji, ba, nawet w latach 1592-1599 mieliśmy unię polsko-szwedzką, gdyż w tych latach syn Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki był królem obydwu tych państw. 
Chciałem jednak napisać o czymś innym, o tym, że zarówno Zygmunt II August, jak i jego siostrzeniec poślubili kobiety z tej samej dynastii - Habsburgów.

Nienawiść Bony do Habsburgów

Zygmunt II August
Elżbietę Habsburżankę jako kandydatkę na żonę wybrał Zygmuntowi Augustowi jego ojciec - Zygmunt Stary, bo Habsburżanka była córką Ferdynanda Habsburga i Anny Jagiellonki, córki Władysława Jagiellończyka, brata Zygmunta Starego, była zatem kuzynką Zygmunta Augusta, to samo pokrewieństwo łączyło ostatniego Jagiellona z jego trzecią żoną - Katarzyną Habsburżanką. 
Bona nie przepadała za Habsburgami, dlatego nie chciała dopuścić do małżeństwa Elżbiety z jej synem. Monarcha poślubił jednak kuzynkę, ale po tym, jak okazało się, że Elżbieta choruje na padaczkę, wyjechał na Litwę. Trzecią żoną Zygmunta Augusta była Katarzyna Habsburżanka, siostra Elżbiety. Z nią też wuj Zygmunta III Wazy nie miał dobrych stosunków... ani dzieci...

Powtórka z historii, ale z happy endem 

Zygmunt III Waza także poślubił dwie siostry z rodziny Habsburgów, a ich dziadkami byli rodzice żon Zygmunta II Augusta. Z pierwszą żoną miał kilkoro dzieci, ale wieku dorosłego dożył tylko Władysław IV Waza, a z drugą żoną - Konstancją miał trzech synów i dwie córki. Tylko Jan Kazimierz Waza zasiadał na polskim tronie, z którego jednak abdykował po potopie szwedzkim.

Zarówno Zygmunt III Waza jak i jego wuj poślubili Habsburżanki. Różnica pomiędzy tymi małżeństwami była zasadnicza. Podczas, gdy Zygmunt II August nie kochał swoich habsburskich żon i nie miał z nimi dzieci, to jego siostrzeniec stworzył szczęśliwe związki z Habsburżankami. Mało tego, że król ze szwedzkiej dynastii kochał swoje żony, to jeszcze obdarzyły go one potomstwem.

Przypadek tych dwóch spokrewnionych ze sobą monarchów pokazuje, że historia lubi się powtarzać. Dodajmy jeszcze, że zarówno syn Zygmunta i Bony, żeniąc się z Katarzyną Habsburżanką, jak i syn Katarzyny Jagiellonki i Jana III Wazy, żeniąc się z Konstancją, zostali posądzeni o kazirodztwo, gdyż poślubili siostry poprzednich żon. Taka to historia.

Komentarze