Przejdź do głównej zawartości

Okoliczności śmierci Władysława Łokietka

Władysław Łokietek
Władysław Łokietek zmarł 2 marca 1333 roku. Mimo to, że z Jadwigą Kaliską miał aż piątkę dzieci, w tym trzech synów, z męskich potomków polskiego władcy wieku dorosłego dożył tylko Kazimierz.
Najmłodszy syn Łokietka, jako jedyny dziedzic tronu był otoczony przez rodziców szczególną opieką. Wraz z ojcem brał udział w bitwie pod Płowcami, gdzie wojska polskie starły się z Krzyżakami. Kazimierz jednak nie dotrwał do końca batalii, gdyż uszedł z pola bitwy. Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego zachowania następcy tronu było, wbrew pozorom, nie tchórzostwo, a polecenie wydane mu przez własnego ojca. Łokietek bał się o syna, który był jedynym następcą tronu. Mały król nie miał więcej męskich potomków, dlatego tego jedynego strzegł jak oka w głowie.
Rok później rządził jeszcze królestwem i było wszystko niby ok, jednak pod koniec 1332 lub na początku 1333 podupadł na zdrowiu. Przyczyną takiego stanu władcy był najprawdopodobniej wylew, który spowodował u monarchy paraliż i kłopoty z mową. Choroba trwała około trzech miesięcy. W jej trakcie schorowanym mężem opiekowała się królowa Jadwiga Kaliska. 

Na łożu śmierci...

Władysław Łokietek odchodził w spokoju, zostawiał młodego i zdrowego potomka, który co prawda nie miał jeszcze syna, ale Władek pomny seksualnych ekscesów swojego syna, jakich ten dopuścił się podczas pobytu w Wyszehradzie był pewien, że prędzej czy później się to zmieni. Niestety, jak pokazały późniejsze wydarzenia był w błędzie. Jego syn co prawda doczekał się męskich potomków, ale nielegalnych.
Łokietek zmarł 2 marca 1333 roku i jako pierwszy polski monarcha spoczął na Wawelu. Przed śmiercią miał prosić poddanych, aby słuchali jego syna. miał przy tym grozić Kazimierzowi, że jeśli ten nie wypełni powierzonej mu misji, okryje się wieczystą hańbą. Jak dobrze wiemy, oprócz spłodzenia legalnego potomka wszystko poszło wspaniale, a historia nadała mu przydomek WIELKI.

Władysław Łokietek zmarł w wieku 73 lat, przed nim żaden inny koronowany władca nie dożył tylu lat. Dogoni go Jagiełło, ale to jeszcze trochę czasu musi minąć, a przegoni Zygmunt Stary..

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polegać na kimś jak na Zawiszy

Jakiś czas temu rozpocząłem wątek związków frazeologicznych, które swoją etymologię mają w historii. Pisałem o lakonicznej odpowiedzi, czyli krótkiej. Dziś chciałbym kontynuować ten cykl i opowiedzieć o zwrocie polegać na kimś jak na Zawiszy. J

Przeniesienie siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy

Kraków był drugą, po Gnieźnie stolicą Polski. Z Gniezna do Krakowa stolicę przeniósł król Kazimierz Odnowiciel w roku 1041. Pierwszym królem koronowanym na Wawelu był Władysław Łokietek. Na uwagę zasługuje fakt, że wraz z przeniesieniem siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy koronacje królów Polski odbywały się nadal na Wawelu. Wyjątek stanowiła koronacja króla Stanisława Leszczyńskiego w roku 1705 i Stanisława Augusta Poniatowskiego w roku 1764.  18 marca 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę urzędowania królów polskich do Warszawy. Stolicą Polski nadal był Kraków i tam odbywały się koronacje wszystkich królów polskich (z wyjątkiem S. Leszczyńskiego i S.A. Poniatowskiego). Kraków pełnił rolę stolicy do roku 1795, czyli do III rozbioru Polski. Warszawa została ustanowiona stolicą Polski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach, w roku 1918. Dokonał tego Józef Piłsudski.

P.S. Taka ciekawostka, Zygmunt III Waza interesował się alchemią. Przeprowadzał…

Matka królów - krótka historia Katarzyny Medycejskiej

W historii wiele jest postaci, które wzbudzają szereg kontrowersji. Były w niej morderczynie, jak np. Elżbieta Batory. Możemy tu znaleźć także kobiety szalone, jak np. Joanna Kastylijska. Ja pokusiłem się dzisiaj o krótki opis Katarzyny Medycejskiej. Kobieta, której ambicją było to, aby wszystkie jej dzieci zasiadały na tronach Europy. Ta ambicja sprawiła, że sięgnęła po koronę polską dla swojego synka - Henryka Walezego, który naprawdę nazywał się Aleksander Edward, a podczas bierzmowania zmienił imię na Henryk nauczyciele historii przemilczeli ten fakt (przynajmniej w szkole, do której ja chodziłem).  Katarzyna Medycejska żyła w latach 1519 - 1589 i pochodziła z dynastii Medyceuszy, która wywodziła się z Włoch. Jej włoskie pochodzenie przejawiało się w sposobie rządzenia. Nie podobał jej się stosunek Francuzów do Włochów. Za jej panowania na dworze francuskim panował przepych oraz roiło się od intryg. W wieku 14 lat (wtedy to była norma) poślubiła Henryka II. Owocem tego związku by…