Okoliczności śmierci Władysława Łokietka

Władysław Łokietek
Władysław Łokietek zmarł 2 marca 1333 roku. Mimo to, że z Jadwigą Kaliską miał aż szóstkę dzieci, w tym trzech synów, z męskich potomków polskiego władcy wieku dorosłego dożył tylko Kazimierz. Natomiast córki przeżyły dwie: Kunegunda i Elżbieta. 
Najmłodszy syn Łokietka, jako jedyny dziedzic tronu był otoczony przez rodziców szczególną opieką. Wraz z ojcem brał udział w bitwie pod Płowcami, gdzie wojska polskie starły się z Krzyżakami. Kazimierz jednak nie dotrwał do końca batalii, gdyż uszedł z pola bitwy. Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego zachowania następcy tronu było, wbrew pozorom, nie tchórzostwo, a polecenie wydane mu przez własnego ojca. Łokietek bał się o syna, który był jedynym następcą tronu. Mały król nie miał więcej męskich potomków, dlatego tego jedynego strzegł jak oka w głowie.
Rok później rządził jeszcze królestwem i było wszystko niby ok, jednak pod koniec 1332 lub na początku 1333 podupadł na zdrowiu. Przyczyną takiego stanu władcy był najprawdopodobniej wylew, który spowodował u monarchy paraliż i kłopoty z mową. Choroba trwała około trzech miesięcy. W jej trakcie schorowanym mężem opiekowała się królowa Jadwiga Kaliska. 

Na łożu śmierci...

Władysław Łokietek odchodził w spokoju, zostawiał młodego i zdrowego potomka, który co prawda nie miał jeszcze syna, ale Władek pomny seksualnych ekscesów swojego syna, jakich ten dopuścił się podczas pobytu w Wyszehradzie był pewien, że prędzej czy później się to zmieni. Niestety, jak pokazały późniejsze wydarzenia był w błędzie. Jego syn co prawda doczekał się męskich potomków, ale nielegalnych.
Łokietek zmarł 2 marca 1333 roku i jako pierwszy polski monarcha spoczął na Wawelu. Przed śmiercią miał prosić poddanych, aby słuchali jego syna. miał przy tym grozić Kazimierzowi, że jeśli ten nie wypełni powierzonej mu misji, okryje się wieczystą hańbą. Jak dobrze wiemy, oprócz spłodzenia legalnego potomka wszystko poszło wspaniale, a historia nadała mu przydomek WIELKI.

Władysław Łokietek zmarł w wieku 73 lat, przed nim żaden inny koronowany władca nie dożył tylu lat. Dogoni go Jagiełło, ale to jeszcze trochę czasu musi minąć, a przegoni Zygmunt Stary..

Komentarze