Przejdź do głównej zawartości

Jan Kazimierz - król z przypadku i... kardynał

Jan Kazimierz Waza jako kardynał
Patrząc na życie Zygmunta III Wazy, który był przykładnym katolikiem i raczej wiernym mężem (nie licząc związku pozamałżeńskiego z Urszulą Meierin) swoich dwóch żon - Anny i Konstancji, aż trudno uwierzyć, że jego synowie, najpierw Władysław IV, a potem Jan Kazimierz byli rozpustnikami. Pierworodny syn władcy -Władysław IV Waza, jako młodzieniec był bardzo urodziwy. Miał dwie żony: Cecylię Renatę Habsburg i Marię Ludwikę Gonzagę. Ta ostatnia pochodziła z Francji i aby stać się polską królową musiała zmienić kolejność imion. Stała się Ludwiką Marią Gonzagą. Było to spowodowane faktem, że w owym czasie w Rzeczypospolitej noszenie przez kobiety imienia Maria było uznawane za świętokradztwo. Odnoszono je jedynie do Matki Boskiej.
No dobra, ale wróćmy do Władysława IV i jego pierwszej żony - Cecylii Renaty Habsburg. Król doczekał się z nią tylko jednego syna - Zygmunta Kazimierza Wazy. (No dobra, mieli jeszcze córkę Marię Annę Izabelę Wazównę, ale ona nie dziedziczyła tronu, bo w Polsce, poza przypadkiem Jadwigi Andegaweńskiej i Anny Jagiellonki królami zostawali mężczyźni. Poza tym królewska córka zmarła przeżywszy zaledwie miesiąc.) Po narodzinach królewicza sytuacja królewskiego brata stała się niepewna. No bo oto teraz to syn Władysława IV Wazy stał się następcą tronu. Zdał sobie z tego sprawę również kardynał Richelieu, który schwytał swego czasu Jana Kazimierza, podczas jego zagranicznych wojaży uznając go za szpiega. Wierzył także, że jak umrze Władysław IV Waza to Habsburgowie przejmą polski tron.
Narodziny królewskiego potomka uświadomiły kardynała, że nawet jeśli umrze Władysław IV - to tron po ojcu obejmie jego syn - Zygmunt Kazimierz Waza. Przetrzymywanie królewicza Jana było zatem już bezzasadne. 
Jan Kazimierz wstąpił do zakonu jezuitów, ba powiem więcej, był już prawie kardynałem. No bo kurde, brat ma syna, no to on tronu nie dostanie, to sobie w kościele karierę zrobi. Święceń kapłańskich nie przyjął, bo wtedy to nie było konieczne. A tu kurczę klops... 9 sierpnia 1647 roku, przeżywszy zaledwie 7 lat, zmarł królewicz Zygmunt Kazimierz Waza. To sprawiło, że to Jan Kazimierz Waza stał się prawowitym następcą tronu. Zrzekł się godności kardynalskiej, a po śmierci brata w 1648 roku został obrany królem Polski.
Swoją drogą szkoda, że ten Zygmunt Kazimierz Waza umarł, może gdyby to on został królem, historia Polski potoczyłaby się inaczej. Być może jego stryj - Jan Kazimierz lepiej sprawdziłby się pełniąc funkcję kardynała. 
A tak, wpędził nas w wojnę polsko-szwedzką, w historiografii znaną lepiej jako potop szwedzki, narobił długów, abdykował i wyjechał do Francji, o, i tyle go widzieli.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polegać na kimś jak na Zawiszy

Jakiś czas temu rozpocząłem wątek związków frazeologicznych, które swoją etymologię mają w historii. Pisałem o lakonicznej odpowiedzi, czyli krótkiej. Dziś chciałbym kontynuować ten cykl i opowiedzieć o zwrocie polegać na kimś jak na Zawiszy. J

Przeniesienie siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy

Kraków był drugą, po Gnieźnie stolicą Polski. Z Gniezna do Krakowa stolicę przeniósł król Kazimierz Odnowiciel w roku 1041. Pierwszym królem koronowanym na Wawelu był Władysław Łokietek. Na uwagę zasługuje fakt, że wraz z przeniesieniem siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy koronacje królów Polski odbywały się nadal na Wawelu. Wyjątek stanowiła koronacja króla Stanisława Leszczyńskiego w roku 1705 i Stanisława Augusta Poniatowskiego w roku 1764.  18 marca 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę urzędowania królów polskich do Warszawy. Stolicą Polski nadal był Kraków i tam odbywały się koronacje wszystkich królów polskich (z wyjątkiem S. Leszczyńskiego i S.A. Poniatowskiego). Kraków pełnił rolę stolicy do roku 1795, czyli do III rozbioru Polski. Warszawa została ustanowiona stolicą Polski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach, w roku 1918. Dokonał tego Józef Piłsudski.

P.S. Taka ciekawostka, Zygmunt III Waza interesował się alchemią. Przeprowadzał…

Matka królów - krótka historia Katarzyny Medycejskiej

W historii wiele jest postaci, które wzbudzają szereg kontrowersji. Były w niej morderczynie, jak np. Elżbieta Batory. Możemy tu znaleźć także kobiety szalone, jak np. Joanna Kastylijska. Ja pokusiłem się dzisiaj o krótki opis Katarzyny Medycejskiej. Kobieta, której ambicją było to, aby wszystkie jej dzieci zasiadały na tronach Europy. Ta ambicja sprawiła, że sięgnęła po koronę polską dla swojego synka - Henryka Walezego, który naprawdę nazywał się Aleksander Edward, a podczas bierzmowania zmienił imię na Henryk nauczyciele historii przemilczeli ten fakt (przynajmniej w szkole, do której ja chodziłem).  Katarzyna Medycejska żyła w latach 1519 - 1589 i pochodziła z dynastii Medyceuszy, która wywodziła się z Włoch. Jej włoskie pochodzenie przejawiało się w sposobie rządzenia. Nie podobał jej się stosunek Francuzów do Włochów. Za jej panowania na dworze francuskim panował przepych oraz roiło się od intryg. W wieku 14 lat (wtedy to była norma) poślubiła Henryka II. Owocem tego związku by…