Przejdź do głównej zawartości

Jak to się stało, że Zygmunt III Waza przyszedł na świat w więzieniu?

Zamek Gripsholm w Sztokholmie
Kiedy 4 października 1562 roku w katedrze wileńskiej odbywał się ślub Jana III Wazy z Katarzyną Jagiellonką, nowożeńcy w najgorszych snach nie śnili, że po uroczystościach zostaną uwięzieni w zamku Gripsholm w Sztokholmie. Początkowo brat pana młodego nie miał nic przeciwko małżeństwu Jana III Wazy z Jagiellonką, ale niestety zmienił zdanie. Dlaczego? Bo Eryk XIV Waza cierpiał na chorobę psychiczną. 
Gdy nowożeńcy przybyli do Sztokholmu zostali pojmani i uwięzieni w zamku Gripsholm. Polscy poddani, którzy przybyli razem z Katarzyną Jagiellonką zostali odizolowani.

Propozycja powrotu do kraju

Eryk XIV Waza złożył propozycję Katarzynie Jagiellonce, że ta może wrócić do kraju, zostawiając męża w Szwecji. Kasia zdjęła wówczas obrączkę z palca i pokazała ją Erykowi. Widniał na niej napis: "Tylko śmierć nas rozłączy". Wobec takiego gestu siostry Zygmunta Augusta, została również uwięziona. 
W takich warunkach przyszedł na świat w 1566 roku, przyszły król Szwecji i Polski - Zygmunt III Waza...

Małe "snopki" i wielcy Jagiellonowie

Dynastia Wazów nie była wpływowym rodem królewskim w ówczesnej Europie. Jej przedstawiciele szukali zatem dynastii, która podniosłaby ich znaczenie na arenie na arenie międzynarodowej. Znaleźli taką w Polsce. Zygmunt II August zgadzając się na ślub swojej siostry z księciem Finlandii - Janem III Wazą upatrywał w Szwedach sojuszników w ewentualnej wojnie z Rosją. Jak wiemy, wówczas w tym kraju rządził Iwan IV Groźny, władca który zasłynął z niebywałego okrucieństwa.

Spartańskie warunki

Zygmunt III Waza urodził się w więzieniu, w 1566 roku.Imię otrzymał po dziadku ze strony matki - Zygmuncie I Starym. Warunki były na tyle surowe, że królowa musiała kupować koszule od strażników więziennych i drzeć je na pieluchy. Musiała za nie płacić, przeznaczyła na to kosztowności, które przywiozła ze sobą z Wawelu. W takich warunkach przyszedł na świat przyszły król Polski...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polegać na kimś jak na Zawiszy

Jakiś czas temu rozpocząłem wątek związków frazeologicznych, które swoją etymologię mają w historii. Pisałem o lakonicznej odpowiedzi, czyli krótkiej. Dziś chciałbym kontynuować ten cykl i opowiedzieć o zwrocie polegać na kimś jak na Zawiszy. J

Przeniesienie siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy

Kraków był drugą, po Gnieźnie stolicą Polski. Z Gniezna do Krakowa stolicę przeniósł król Kazimierz Odnowiciel w roku 1041. Pierwszym królem koronowanym na Wawelu był Władysław Łokietek. Na uwagę zasługuje fakt, że wraz z przeniesieniem siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy koronacje królów Polski odbywały się nadal na Wawelu. Wyjątek stanowiła koronacja króla Stanisława Leszczyńskiego w roku 1705 i Stanisława Augusta Poniatowskiego w roku 1764.  18 marca 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę urzędowania królów polskich do Warszawy. Stolicą Polski nadal był Kraków i tam odbywały się koronacje wszystkich królów polskich (z wyjątkiem S. Leszczyńskiego i S.A. Poniatowskiego). Kraków pełnił rolę stolicy do roku 1795, czyli do III rozbioru Polski. Warszawa została ustanowiona stolicą Polski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach, w roku 1918. Dokonał tego Józef Piłsudski.

P.S. Taka ciekawostka, Zygmunt III Waza interesował się alchemią. Przeprowadzał…

Matka królów - krótka historia Katarzyny Medycejskiej

W historii wiele jest postaci, które wzbudzają szereg kontrowersji. Były w niej morderczynie, jak np. Elżbieta Batory. Możemy tu znaleźć także kobiety szalone, jak np. Joanna Kastylijska. Ja pokusiłem się dzisiaj o krótki opis Katarzyny Medycejskiej. Kobieta, której ambicją było to, aby wszystkie jej dzieci zasiadały na tronach Europy. Ta ambicja sprawiła, że sięgnęła po koronę polską dla swojego synka - Henryka Walezego, który naprawdę nazywał się Aleksander Edward, a podczas bierzmowania zmienił imię na Henryk nauczyciele historii przemilczeli ten fakt (przynajmniej w szkole, do której ja chodziłem).  Katarzyna Medycejska żyła w latach 1519 - 1589 i pochodziła z dynastii Medyceuszy, która wywodziła się z Włoch. Jej włoskie pochodzenie przejawiało się w sposobie rządzenia. Nie podobał jej się stosunek Francuzów do Włochów. Za jej panowania na dworze francuskim panował przepych oraz roiło się od intryg. W wieku 14 lat (wtedy to była norma) poślubiła Henryka II. Owocem tego związku by…