Jak to się stało, że Zygmunt III Waza przyszedł na świat w więzieniu?

Zamek Gripsholm w Sztokholmie
Kiedy 4 października 1562 roku w katedrze wileńskiej odbywał się ślub Jana III Wazy z Katarzyną Jagiellonką, nowożeńcy w najgorszych snach nie śnili, że po uroczystościach zostaną uwięzieni w zamku Gripsholm w Sztokholmie. Początkowo brat pana młodego nie miał nic przeciwko małżeństwu Jana III Wazy z Jagiellonką, ale niestety zmienił zdanie. Dlaczego? Bo Eryk XIV Waza cierpiał na chorobę psychiczną. 
Gdy nowożeńcy przybyli do Sztokholmu zostali pojmani i uwięzieni w zamku Gripsholm. Polscy poddani, którzy przybyli razem z Katarzyną Jagiellonką zostali odizolowani.

Propozycja powrotu do kraju

Eryk XIV Waza złożył propozycję Katarzynie Jagiellonce, że ta może wrócić do kraju, zostawiając męża w Szwecji. Kasia zdjęła wówczas obrączkę z palca i pokazała ją Erykowi. Widniał na niej napis: "Tylko śmierć nas rozłączy". Wobec takiego gestu siostry Zygmunta Augusta, została również uwięziona. 
W takich warunkach przyszedł na świat w 1566 roku, przyszły król Szwecji i Polski - Zygmunt III Waza...

Małe "snopki" i wielcy Jagiellonowie

Dynastia Wazów nie była wpływowym rodem królewskim w ówczesnej Europie. Jej przedstawiciele szukali zatem dynastii, która podniosłaby ich znaczenie na arenie międzynarodowej. Znaleźli taką w Polsce. Zygmunt II August zgadzając się na ślub swojej siostry z księciem Finlandii - Janem III Wazą upatrywał w Szwedach sojuszników w ewentualnej wojnie z Rosją. Jak wiemy, wówczas w tym kraju rządził Iwan IV Groźny, władca który zasłynął z niebywałego okrucieństwa.

Spartańskie warunki

Zygmunt III Waza urodził się w więzieniu, w 1566 roku.Imię otrzymał po dziadku ze strony matki - Zygmuncie I Starym. Warunki były na tyle surowe, że królowa musiała kupować koszule od strażników więziennych i drzeć je na pieluchy. Musiała za nie płacić, przeznaczyła na to kosztowności, które przywiozła ze sobą z Wawelu. W takich warunkach przyszedł na świat przyszły król Polski...

Komentarze