Przejdź do głównej zawartości

Opowieść o początkach Polski, czyli recenzja książki Iwony Kienzler - "Piasowie. Od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza"

Piastowie to pierwsza dynastia jaka władała naszym krajem. Na lekcjach historii uczymy się, że Polska powstała w wyniku chrztu, jaki Mieszko - pierwszy historyczny władca Polski - przyjął w 966 roku. Poprzedzało to zawarcie małżeństwa między Mieszkiem, a Dobrawą Przemyślidką. W szkole mało lub w cale nie mówi się o tym, co działo się wcześniej na ziemiach, które później zaczęto nazywać Polską.
W książce autorstwa Iwony Kienzler - "Piasowie. Od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza" autorka przedstawia losy Mieszka sprzed roku 966. Wtedy był on władcą pogańskiego ludu Słowian, który najeżdżał ościenne państwa, np. Czechy. Dopiero ślub z czeską księżniczką Dobrawą położył kres barbarzyńskim zapędom Mieszka.
Przyjęcie chrztu przez pierwszego historycznego władcę Polski nie oznaczało, że z dnia na dzień pogańscy Słowianie staną się pobożnymi ludźmi. Dalej praktykowali swoje dawne zwyczaje. Sytuacji nie poprawiło nawet panowanie syna Mieszka I - Bolesława Chrobrego.
Mimo tego, że Bolesław Chrobry karał za nie przestrzeganie postu wybijaniem zębów, a za cudzołóstwo zmuszał do trudnego wyboru pomiędzy pozbawieniem oskarżonego męskości lub zabójstwem, to przecież jeszcze po okresie panowania Mieszkowica dochodziło do rewolucji neopogańskich na polskich ziemiach. Miały one na celu przywrócenie pogańskiego porządku. 
Do ataków na religię chrześcijańską dochodziło jeszcze nawet za panowania Władysława Łokietka. Został on za to ukarany klątwą, o czym pisałem już na blogu. Miał przez to problemy z uzyskaniem korony. 
Rozbudowę struktur kościelnych Polska zawdzięcza panowaniu Kazimierza Wielkiego, ale i on niejednokrotnie dopuścił się niewierności małżeńskiej, bigami oraz zabójstwa księdza...
Autorka w swojej najnowszej książce nie porusza jedynie tematu religii, ale także skupia się na sferze miłosnej naszych władców z dynastii Piastów.
Iwona Kienzler jak zwykle nie zawiodła. Książka jest napisana przystępnym językiem. Autorka popiera swoje tezy licznymi cytatami z kronik zarówno naszych rodzimych, jak i zagranicznych dziejopisów. Publikacja jest warta przeczytania. Polecam ją osobom, dla których historia jest przysłowiową czarną magią. Ci z Was, którzy są jej pasjonatami też się tu odnajdą.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polegać na kimś jak na Zawiszy

Jakiś czas temu rozpocząłem wątek związków frazeologicznych, które swoją etymologię mają w historii. Pisałem o lakonicznej odpowiedzi, czyli krótkiej. Dziś chciałbym kontynuować ten cykl i opowiedzieć o zwrocie polegać na kimś jak na Zawiszy. J

Przeniesienie siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy

Kraków był drugą, po Gnieźnie stolicą Polski. Z Gniezna do Krakowa stolicę przeniósł król Kazimierz Odnowiciel w roku 1041. Pierwszym królem koronowanym na Wawelu był Władysław Łokietek. Na uwagę zasługuje fakt, że wraz z przeniesieniem siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy koronacje królów Polski odbywały się nadal na Wawelu. Wyjątek stanowiła koronacja króla Stanisława Leszczyńskiego w roku 1705 i Stanisława Augusta Poniatowskiego w roku 1764.  18 marca 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę urzędowania królów polskich do Warszawy. Stolicą Polski nadal był Kraków i tam odbywały się koronacje wszystkich królów polskich (z wyjątkiem S. Leszczyńskiego i S.A. Poniatowskiego). Kraków pełnił rolę stolicy do roku 1795, czyli do III rozbioru Polski. Warszawa została ustanowiona stolicą Polski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach, w roku 1918. Dokonał tego Józef Piłsudski.

P.S. Taka ciekawostka, Zygmunt III Waza interesował się alchemią. Przeprowadzał…

Matka królów - krótka historia Katarzyny Medycejskiej

W historii wiele jest postaci, które wzbudzają szereg kontrowersji. Były w niej morderczynie, jak np. Elżbieta Batory. Możemy tu znaleźć także kobiety szalone, jak np. Joanna Kastylijska. Ja pokusiłem się dzisiaj o krótki opis Katarzyny Medycejskiej. Kobieta, której ambicją było to, aby wszystkie jej dzieci zasiadały na tronach Europy. Ta ambicja sprawiła, że sięgnęła po koronę polską dla swojego synka - Henryka Walezego, który naprawdę nazywał się Aleksander Edward, a podczas bierzmowania zmienił imię na Henryk nauczyciele historii przemilczeli ten fakt (przynajmniej w szkole, do której ja chodziłem).  Katarzyna Medycejska żyła w latach 1519 - 1589 i pochodziła z dynastii Medyceuszy, która wywodziła się z Włoch. Jej włoskie pochodzenie przejawiało się w sposobie rządzenia. Nie podobał jej się stosunek Francuzów do Włochów. Za jej panowania na dworze francuskim panował przepych oraz roiło się od intryg. W wieku 14 lat (wtedy to była norma) poślubiła Henryka II. Owocem tego związku by…