Zmiana ścieżki życiowej. Historia Zygmunta Starego.


Zygmunt Stary
W 1467 roku przyszedł na świat syn Kazimierza IV Jagiellończyka - Zygmunt, nikt nie przypuszczał, łącznie z jego rodzicami, że ten chłopak wkrótce stanie się królem Polski, i to nie byle jakim, bo któż dziś nie zna Zygmunta Starego, bo pod takim przydomkiem: "Stary", wnuk Władysława Jagiełły przeszedł do historii Polski. 
Przeciętny Kowalski wie o Zygmuncie Starym niewiele, bo zapewne tylko tyle, że jego żoną była Włoszka - Bona Sforza, która sprowadziła ze swojego rodzimego kraju włoszczyznę (to jest akurat mit, ale o tym potem), miała z nim między innymi upragnionego męskiego potomka, o którym pisałem tutaj. Na tym prawdopodobnie kończy się przeciętna wiedza Polaków na temat tego króla. Pora to zmienić, bo zanim bohater naszej opowieści ożenił się z Boną, miał już wcześniej dwie kobiety i piątkę dzieci, w tym trójkę nieślubnych...
Zygmunt, jak już wspomniałem był synem Kazimierza IV Jagiellończyka, a brat króla, który zginął pod Warną nie mógł narzekać na brak potomstwa - miał aż trzynaścioro! Zygmunt był przedostatnim z jego synów, dlatego nikt nawet nie myślał o nim w kategoriach przyszłego władcy Polski.

Węgierska miłość - kochanka przyszłego króla Polski

Przyszły król Polski, skoro nawet nie był brany pod uwagę jako sukcesor polskiego tronu, to miał pewien przywilej. Mógł sobie sam wybrać kobietę, z którą chciałby przeżyć życie... Hurrrrra!!!!!
No to pojechał sobie Zygmunt na Węgry do brata - Władysława II Jagiellończyka, tam poznał Katarzynę Telniczankę. Para zapałała do siebie uczuciem, no i z tego związku urodziło się troje dzieci. Dwie dziewczynki (Katarzyna i Regina) oraz jeden chłopiec (Jan). Związek Telniczanki i Zygmunta przetrwał 9 lat (1498-1509). Wtedy okazało się, że Zygmunt jest ostatnim żyjącym męskim potomkiem Kazimierza IV Jagiellończyka i musi zasiąść na wawelskim tronie. Nie mógł tego zrobić, będąc w jakbyśmy to dzisiaj określili - "związku partnerskim". Trzeba było zakończyć związek z Kasią i poszukać sobie żony. Nie mógł jej tak po prostu zostawić "na lodzie" z trójką dzieci. Zaaranżował zatem małżeństwo Telniczanki z podskarbim i swoim bliskim współpracownikiem - Andrzejem Kościeleckim.

Małżeństwo z Barbarą Zapolyą 

Kochanka wydana za mąż, no to trzeba sobie żony szukać. Był rok 1509 i Zygmunt już nie był taki młody, miał 42 lata, trójkę dzieci i żadnego męskiego potomka.... sytuacja w tamtych czasach nie do pozazdroszczenia. No to wybór padł na Węgierkę (ach my z tymi Węgrami zawsze, kilka stuleci temu i teraz też się trzymamy, pozdro Victor) Barbarę Zapolyę. Baśka była żoną Zygmunta Starego i królową Polski przez 3 lata, w latach 1512-1515. Urodziła Zygmuntowi dwie córki (Jadwigę i Annę), tak, znowu córki, i znowu nie ma męskiego potomka, a król coraz starszy. W 1515 roku, kiedy zmarła jego pierwsza żona, miał 48 lat.... ehhhh

Na frasunek dobra... była kochanka

Najjaśniejszy król Polski i Wielki Książę Litewski - Zygmunt Stary bardzo rozpaczał po śmierci Barbary, było mu tak bardzo smutno, że postanowiono sprowadzić na Wawel naszą dobrą znajomą, już raz wspominaną w tym tekście Katarzynę Telniczankę, która miała pocieszyć króla. Pewnie myślicie, że jej mąż - Andrzej Kościelecki protestował, był zazdrosny, czy coś w tym stylu? Noooo... nie! Bo chłopina już nie żył. Dlatego Kasia spokojnie mogła sobie bryknąć na Wawel i pocieszać byłego kochanka. Jak już Zygmunt był dostatecznie pocieszony, to musiał sobie znaleźć nową żonę... I tu pojawia się znana wszystkim Bona Sforza.

Włoski temperament - Bona Sforza

Druga żona Zygmunta Starego - Bona Sforza w chwili ślubu z Zygmuntem Starym miała zaledwie 24 lata, a król miał 51 lat i żadnego syna... null. Włoska żona naszego władcy nie tolerowała innych kobiet u jego boku, a Zygmunt często myślał o pięknej Katarzynie, z którą miał trójkę nieślubnych dzieci. Despotyczny charakter (pod tym względem) drugiej żony naszego władcy sprawił, że Zygmunt Stary nie był obecny na pogrzebie swojej byłej kochanki, który odbył się w 1528 roku.
Kobieta odeszła w wieku 48 lat.

Bona Sforza dała Zygmuntowi liczne potomstwo. Mieli razem pięcioro dzieci (jedną ciążę Bona poroniła podczas polowania w Niepołomicach - był to Olbracht Jagiellończyk ur. i zm. 1527). Lecimy po kolei:
  1. Izabella Jagiellonka, żona Jana Zapolyi - królowa Węgier
  2. Zygmunt II August - nasz król, umarł w 1572 roku, był bezpłodny
  3. Zofia Jagiellonka vel Brunszwicka - księżna brunszwicka
  4. Anna Jagiellonka - ta, co jej nikt nie chciał i przechodziła w spadku, żona Stefana Batorego
  5. Katarzyna Jagiellonka, królowa Szwecji, żona Jana Wazy, matka króla Polski, Zygmunta III Wazy
  6. Olbracht Jagiellończyk - ten, którego Bona poroniła.
Nie jestem orłem z matematyki, ale jak łatwo policzyć, to Zygmunt Stary we wszystkich swoich związkach dorobił się dziesięciorga dzieci (nie liczę Olbrachta - poronienie), w tym trójki nieślubnych. Król zmarł w 1548 roku, przeżywszy 81 lat! Jest to bardzo sędziwy wiek jak na tamte czasy, świetnie też wypada na tle swoich braci: Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, czy Fryderyka Jagiellończyka, którzy zmarli na kiłę, bo lubili przygodny seks. Zygmunt Stary był inny, stateczny, cieszył się dobrym zdrowiem i dożył sędziwego wieku.
Historia przedostatniego króla z dynastii Jagiellonów pokazuje, że nigdy nie wiadomo jaki scenariusz napisze życie. Urodził się w wielodzietnej rodzinie. Miał dwanaścioro rodzeństwa, nikt nawet nie myślał, że on zasiądzie na tronie, a on i tak zasiadł. I tak sobie siedział na nim aż 42 lata...Tylko o 6 lat krócej niż jego dziadek, a najdłużej panujący nam król - no "ktło"? Władysław II Jagiełło :)

P.S. Co do włoszczyzny, ta była znana już za czasów Mieszka I, Bona ją tylko upowszechniła u nas :)

Komentarze