Jak kocha król? Recenzja książki Iwony Kienzler "Jagiellonowie - miłosne sekrety wielkiej dynastii"

Na początek zdziwienie, czemu jako pierwsza pojawiła się książka o życiu uczuciowym Jagiellonów, a o Piastach jest dopiero w zapowiedziach. W sumie nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, wszak chronologicznie jest to nielogiczne. No dobra, mniejsza o to, teraz przejdę do recenzji samej publikacji o potomkach Władysława  II Jagiełły.
Statystyczny Polak, (którym nie jestem, bo lubię czytać książki, a jak sugeruje nazwa jednej ze stron na znanym portalu społecznościowym, ten kto lubi czytać książki nie jest statystycznym Polakiem), wie że założyciel dynastii Jagiellonów był mężem Jadwigi Andegaweńskiej. Mało kto zna jego dalszą historię, a przecież po śmierci swojej pierwszej żony, Jagiełło żył jeszcze 35 lat. Nie był wdowcem do końca życia. Dzięki publikacji Iwony Kienzler możemy się dowiedzieć, że zwycięzca spod Grunwaldu swoją wielką miłość znalazł dopiero w trzecim związku z Elżbietą Granowską, ale to dopiero czwarta żona - Zofia "Sonka" Holszańska obdarzyła go synami i następcami tronu.
Czytając rozdział, dotyczący pierwszego syna |Władysława Jagiełły - Władysława III Warneńczyka dowiadujemy się, że jest on uznawany za homoseksualistę. W przeciwieństwie do swojego brata - Kazimierza IV Jagiellończyka, Warneńczyk nie dorobił się potomstwa. Nie było to spowodowane tym, że był rzekomo gejem, lecz dlatego że przeniósł się na łono Abrahama w wieku zaledwie 20 lat.
Drugi syn Jagiełły miał trzynaścioro dzieci. Najbardziej znane z nich to Jan Olbracht, Fryderyk, Kazimierz oraz Zygmunt Stary. Jan Olbracht został królem Polski, ale szybko się zawinął, bo lubił przygodny seks i kiła go dopadła. Ten sam los spotkał Fryderyka Jagiellończyka, z tym że on był kardynałem. Kazimierz został świętym, ale szybko umarł na gruźlicę lub też kiłę. Największą karierę odniósł Zygmunt Stary. Żył najdłużej ze swoich braci i to on dorobił się męskiego potomka z Boną Sforzą, swoją drugą żoną, a trzecią partnerką. Miał trójkę nieślubnych dzieci z Katarzyną Telniczanką.
Najbardziej przekichane miał Zygmunt August - syn Zygmunta Starego i Bony. Jego matka poroniła w piątym miesiącu ciąży, podczas polowania w Niepołomicach. Była wówczas w ciąży z jego bratem - Olbrachtem Jagiellończykiem. Królowa po tej tragedii złapała takiego doła, że potem chuchała i dmuchała na swojego jedynego syna. Ten miał natomiast romans z jej dwórką - Dianą di Cordona, która cierpiała na chorobę weneryczną i sprawiła, że król był potem bezpłodny. Nie dorobił się męskiego potomka. W 1572 roku Jagiellonowie przeszli do historii Polski. W 1587 roku tron objął jeszcze Zygmunt III Waza syn Katarzyny Jagiellonki, córki Bony Sforzy i Zygmunta Starego, ale to już nie to samo...
Iwona Kienzler opisała łóżkowe przygody Jagiellonów w bardzo przystępny i ludzki sposób. Czytając tę publikację wiesz, że czytasz o ludziach z ludzkimi problemami,, którzy przy okazji byli królami Polski. To jest przecież najważniejsze... Na podstawie tej książki powstało kilka tekstów na tym blogu.

Komentarze