Matka królów - krótka historia Katarzyny Medycejskiej

Katarzyna Medycejska
W historii wiele jest postaci, które wzbudzają szereg kontrowersji. Były w niej morderczynie, jak np. Elżbieta Batory. Możemy tu znaleźć także kobiety szalone, jak np. Joanna Kastylijska. Ja pokusiłem się dzisiaj o krótki opis Katarzyny Medycejskiej. Kobieta, której ambicją było to, aby wszystkie jej dzieci zasiadały na tronach Europy. Ta ambicja sprawiła, że sięgnęła po koronę polską dla swojego synka - Henryka Walezego, który naprawdę nazywał się Aleksander Edward, a podczas bierzmowania zmienił imię na Henryk nauczyciele historii przemilczeli ten fakt (przynajmniej w szkole, do której ja chodziłem). 
Katarzyna Medycejska żyła w latach 1519 - 1589 i pochodziła z dynastii Medyceuszy, która wywodziła się z Włoch. Jej włoskie pochodzenie przejawiało się w sposobie rządzenia. Nie podobał jej się stosunek Francuzów do Włochów. Za jej panowania na dworze francuskim panował przepych oraz roiło się od intryg.
W wieku 14 lat (wtedy to była norma) poślubiła Henryka II. Owocem tego związku było pięciu synów: Franciszek, Ludwik, Karol Maksymilian, Aleksander Edward, Herkules. Losy Aleksandra Edwarda, a raczej Henryka Walezego już przytoczyłem wyżej. Teraz zajmę się pozostałą czwórką. 
Franciszek rządził tylko przez rok 1559-1560. Żył tylko 16 lat. Dwa lata przed śmiercią poślubił Marię Stuart (szkocką królową). Nie miał z nią dzieci. Tron objął po zmarłym ojcu, który zgodnie z przepowiednią Nostradamusa zginął podczas turnieju rycerskiego. Franek zmarł w 1560 roku z powodu infekcji ucha. 
O drugim z synów Kasi Medycejskiej nie możemy praktycznie nic powiedzieć. Zmarł mając zaledwie 1,5 roku. 
Karol Maksymilian, to nikt inny jak sam Karol IX, który objął tron francuski po nagłej śmierci swojego brata Franciszka. To ten sam, po którego śmierci Henryk Walezy uciekł z Polski i wrócił do Francji objąć tron. 
Ostatni z synów - Herkules - przyjął podczas bierzmowania imię Franciszek.
Katarzyna musiała pogodzić się z faktem, iż jej mąż - Henryk II - był kobieciarzem i miał wiele kochanek. Żyła praktycznie w jego cieniu. Jego kochanką była m.in. Diana de Poitiers. Słynęła ona z nieprzeciętnej urody. Pozowała nawet rzeźbiarzom. Mało która kobieta byłaby w stanie zaakceptować kochankę męża (i to jeszcze o wiele od siebie starszą). Katarzyna miała jednak ugodowy charakter, dlatego przymykała oko na miłosne ekscesy męża, a i Diana de Poitiers nie robiła z tego tytułu problemów, że Henryk ma młodszą żonę. Miano na uwadze dobro królestwa. Los jednak pokarał Henryka II i poniósł on śmierć podczas turnieju rycerskiego. Niektórzy twierdzą, że przyczyną śmierci króla było to, że zapatrzył się na kochankę. Kasia po śmierci męża pogrążyła się w żalu i już nigdy nie wyszła za mąż.
Na Katarzynie Medycejskiej ciąży oskarżenie o rzeź hugenotów podczas tragicznych wydarzeń Nocy św. Bartłomieja . A Henryk IV Burbon - zwolennik protestantyzmu - domagał się mszy dla Paryża.

W mojej opinii Katarzyna Medycejska to kobieta niespełniona. Owszem, jako matka się spełniła, ale nie tylko macierzyństwo w życiu kobiety jest najważniejsze. Potrzebuje ona także miłości ze strony swojego partnera. W przypadku Kasi Medycejskiej ta potrzeba zupełnie nie została zrealizowana. Mąż zupełnie nie darzył jej miłością, a ona sama dla dobra królestwa musiała akceptować jego związek z kochanką! Być może to jest wytłumaczenie dla rzezi hugenotów...

Komentarze

  1. oj bidna kobitka....akceptowac zdrade, to tak jak pchać meza w ramiona kochanki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz