Przejdź do głównej zawartości

Atak na Amerykę - niespełnione marzenie Adolfa Hitlera

Niedawno minęło 13 lat od zamachów na Nowy Jork z 11 września 2001 roku. Mało kto wie o tym, że podczas II wojny światowej Hitler także planował atak na USA.
Sprawa zaczęła się w roku 1937, kiedy to Hitler dowiedział się, że istnieje samolot, który mógłby posłużyć do zbombardowania Ameryki. Tym samolotem miał być Messerschmitt. Niestety, ze względu na sporą odległość dzielącą Amerykę od Europy, technicznie nie było możliwe pokonanie Oceanu Atlantyckiego bez dodatkowego tankowania paliwa. Mając to na uwadze władze III Rzeszy zadecydowały, że zbudują bazę na Islandii, co skróci dystans o 1/3, a baza będzie punktem strategicznym, gdzie będzie można zaopatrywać się w paliwo oraz lądować.Biały Dom przewidział takie posunięcie Hitlera, dlatego prewencyjnie również Ameryka założyła swoją bazę na Islandii. Zburzono tym samym doskonały - jak się wydawało - plan wodza III Rzeszy na zniszczenie Ameryki.
Oficjalnie USA przystąpiła do wojny dopiero 7 grudnia 1941 roku, kiedy to dokonano ataku na Pearl Harbor. Konflikt amerykańsko-japoński spowodował, że Hitler, który do tej pory nie chciał prowokować mocarstwa zza Oceanu, nagle wypowiedział wojnę USA.
Była to wojna propagandowa i skupiała się na argumentach rasistowskich. Hitler twierdził, że Amerykanie z prezydentem Rooseveltem na czele to Żydzi, którym zależy tylko na pieniądzach. Na nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pracują Żydzi, a w ogóle cała Ameryka to prymitywny i ignorancki naród. Propagowaniem tego typu tez zajął się nie kto inny jak sam ówczesny minister propagandy - Joseph Goebbels.
Ameryka nie pozostała Niemcom dłużna. Stworzyła kontrpropagandę, której celem było ostrzeżenie innych, że Hitler planuje przejąć władzę nad całym światem.
Mniejszość niemiecka przebywająca w Ameryce zostawała odizolowywana od reszty społeczeństwa. Służyły ku temu specjalne ośrodki, które powstały w Teksasie.
Plan zaatakowania Stanów Zjednoczonych był tylko chorą wizją Hitlera, którego obsesją było zniszczeniew USA. Zgromadził nawet pilotów-samobójców gotowych podjąć się tego zadania. Zbrodniczy plan nie doszedł jednak do skutku. Piloci byli jednak wykorzystani do walki ze Związkiem Radzieckim.
Hitler marzył o tym, aby zobaczyć płonący Nowy Jork i walące się drapacze chmur. Miał taką wizję na pół wieku przed tym, gdy dokonała tego (niestety tym razem skutecznie) Al Kaida.....
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polegać na kimś jak na Zawiszy

Jakiś czas temu rozpocząłem wątek związków frazeologicznych, które swoją etymologię mają w historii. Pisałem o lakonicznej odpowiedzi, czyli krótkiej. Dziś chciałbym kontynuować ten cykl i opowiedzieć o zwrocie polegać na kimś jak na Zawiszy. J

Noc św. Bartłomieja - czyli jak katolicy pozabijali protestantów

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył historii Francji, a konkretnie rzezi hugenotów, czyli francuskich protestantów. Wydarzenia te w historii zapisały się pod nazwą Nocy św. Bartłomieja. Miało to miejsce w Paryżu, w nocy z 23 na 24 sierpnia 1572 roku. Przy tej okazji, chciałbym przekazać najserdeczniejsze pozdrowienia dla mojej nauczycielki od historii z liceum. Podczas, gdy omawialiśmy te tragiczne wydarzenia na lekcji, promowała ona film przedstawiający tamte wydarzenia, w reżyserii Patrice'a Chéreau'a z 1994 roku pt. Królowa Margot. No dobra, to jak już przekazaliśmy pozdrowienia, zrobiło się miło, to teraz można przejść do meritum naszej dzisiejszej historii, która już taka wazeliniarska nie jest :). Ksiądz na kazaniu mówi, że katolicy nie są skorzy do sporów, że muzułmanie są mściwi, a katolicy to nie. Otóż Drodzy hierarchowie, chyba nie znacie do końca historii XVI-wiecznej Francji. Wtedy doszło do trragicznych wydarzeń z udziałem katolików i protestantów francuskich, czyli …

Matka królów - krótka historia Katarzyny Medycejskiej

W historii wiele jest postaci, które wzbudzają szereg kontrowersji. Były w niej morderczynie, jak np. Elżbieta Batory. Możemy tu znaleźć także kobiety szalone, jak np. Joanna Kastylijska. Ja pokusiłem się dzisiaj o krótki opis Katarzyny Medycejskiej. Kobieta, której ambicją było to, aby wszystkie jej dzieci zasiadały na tronach Europy. Ta ambicja sprawiła, że sięgnęła po koronę polską dla swojego synka - Henryka Walezego, który naprawdę nazywał się Aleksander Edward, a podczas bierzmowania zmienił imię na Henryk nauczyciele historii przemilczeli ten fakt (przynajmniej w szkole, do której ja chodziłem).  Katarzyna Medycejska żyła w latach 1519 - 1589 i pochodziła z dynastii Medyceuszy, która wywodziła się z Włoch. Jej włoskie pochodzenie przejawiało się w sposobie rządzenia. Nie podobał jej się stosunek Francuzów do Włochów. Za jej panowania na dworze francuskim panował przepych oraz roiło się od intryg. W wieku 14 lat (wtedy to była norma) poślubiła Henryka II. Owocem tego związku by…