Przeniesienie siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy

Zygmunt III Waza
Kraków był drugą, po Gnieźnie stolicą Polski. Z Gniezna do Krakowa stolicę przeniósł król Kazimierz Odnowiciel w roku 1041. Pierwszym królem koronowanym na Wawelu był Władysław Łokietek. Na uwagę zasługuje fakt, że wraz z przeniesieniem siedziby królów polskich z Krakowa do Warszawy koronacje królów Polski odbywały się nadal na Wawelu. Wyjątek stanowiła koronacja króla Stanisława Leszczyńskiego w roku 1705 i Stanisława Augusta Poniatowskiego w roku 1764. 
18 marca 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę urzędowania królów polskich do Warszawy. Stolicą Polski nadal był Kraków i tam odbywały się koronacje wszystkich królów polskich (z wyjątkiem S. Leszczyńskiego i S.A. Poniatowskiego). Kraków pełnił rolę stolicy do roku 1795, czyli do III rozbioru Polski. Warszawa została ustanowiona stolicą Polski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach, w roku 1918. Dokonał tego Józef Piłsudski.

P.S. Taka ciekawostka, Zygmunt III Waza interesował się alchemią. Przeprowadzał różne eksperymenty. Podczas jednego z nich Wawel miał stanąć w płomieniach. To miała być przyczyna przeniesienia siedziby królów polskich do Warszawy. Złośliwi twierdzą, że Zygmunt III Waza musiał się przenieść do nowej "pracowni". 

Komentarze

 1. Do 1975r. stolicą Polski był Kraków. Warszawa zaś była oficjalnie nazywana Miastem Rezydencjonalnym Jego Królewskiej Mości. Tak na prawdę nie licząc okresu Królestwa Polskiego Warszawa stolicą stała się dopiero w 1918r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałem o tym pod koniec :)

   Usuń
  2. Oczywiście chodziło mi o 1795r. - czeski błąd.
   Do do bycia stolicą to miejsce koronacji nie jest tożsame z byciem stolicą. Przykładem jest Królestwo Francji, gdzie królowie koronowani byli głównie w katedrze w Reims a nie w Paryżu.

   Usuń

Prześlij komentarz